Evde Pirinç Unu Nasıl Yapılır?
10 Temmuz 2024

Evde Pirinç Unu Nasıl Yapılır?

Evde pirinç unu nasıl yapılır, Pirinç unu pirinçlerin öğütülerek elde edilmesi oluşan bir tahıl ürünüdür. Pirinç buğdaygiller familyasından olan bir tahıl olup içerisinde gluten olan bir besin olduğundan bebeklere verilmesinde bilinçli bir şekilde hareket edilmesi gereken bir besindir. Özellikle pirinç unu bebeklere özel bir yaşına kadar olan dönemde ek gıda olarak verilmesidir. Böylelikle bebeklerin beslenmesi açısından pirinç unu önemli bir besin kaynağıdır. Diğer bir deyiş ile bebeklerin anne sütünden sonra aldıkları ilk besindir. Bağırsakları çalıştırıcı etkisi sayesinde bebeklerin dışarıdan aldıkları ilk besin pirinç unudur. Bugün sizlere pirinç unu evde nasıl yapılırın tarifin vererek bebekleri ek gıda alımına başlaması gereken anneler için yardımcı olmasını istiyorum. Vereceğim tarif sayesinde tüm anneler bebeklerinin ilk ek gıdası olan pirinç ununu gönül rahatlığı ile evde temin ederek kullanabilirler.

Evde pirinç unu malzemeleri
  • Altı bardak su,
  • İki su bardağı dolusu pirinç,
Evde pirinç unu nasıl yapılır?

Pirinç unu çok çabuk küflenen bir ürün olduğundan çok fazla miktarlarda yapılmaması gerekir. Gelelim pirinç ununun yapılışına, öncelikle pirinçlerin temizlenip ayıklanmasında sonra yıkanarak üzerindeki kimyasal birikintilerin giderilmesi sağlanır ve bir havlu içerisine dökülerek kuruyana kadar havlu içerisinde bekletilir. Tek havlu yeterli olmadığında ikinci bir havlu temin ederek pirincin iyice kuruduğundan emin olunu. Daha sonra pirinçlerimiz bir fırın tepsisi içerisine yaygınlaştırılarak konur ve çıtır çıtır olana kadar fırında kavrulur. Burada fırın derecesinin 150 dereceyi geçmemesi ve önceden ısıtılmış olması gerekir. Pirinçlerin fırında kalma süresinin üç dakikaya geçmeyecek şekilde ayarlanması gerekir. Zaman dolduğunda fırından çıkartılan pirinçler bir rondo içerisine alınarak iyice un haline gelinceye kadar çekilir ve un görünümü alana kadar çekme işlemine devam edilir. Çekilen pirinç tanelerinin una dönüşmesi ve içerisinde tane kalma olasılığını sıfıra indirebilmek için en son bir elek kullanarak un ve kalan tanelerin ayrıştırılması gerekir. Böylelikle içerisinde iri tanelerin olması da engellenmiş olur. Bu kadar basit bir yapımı olan evde pirinç unu nasıl yapılırın en kolay ve basit açıklamasını sizler ile paylaştım. Afiyetle bebeklerine yedirebileceğiniz pirinç unu, evde yapıldığında gönül rahatlığı ile yapılmaktadır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Cesim

03 Haziran 2024 Pazartesi

Evde pirinc unu nasıl yapılır? Nasıl muhafaza etmeliyiz? Besleyiciliği, kıvamı aldığımızla aynıı? Bir kase için ne kadar kullanmam lazım?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Cesim,

Evde pirinç unu yapmak oldukça basittir. Öncelikle ihtiyacınız olan malzeme sadece pirinç. İşte adım adım evde pirinç unu yapımı:

1. Pirinci iyice yıkayın ve süzün.
2. Yıkanmış pirinci bir kaba koyun ve üzerini geçecek kadar su ekleyerek 2-3 saat bekletin.
3. Beklettikten sonra pirinci tekrar süzün ve kuruması için bir bezin üzerine serin.
4. Kuruyan pirinci blender veya kahve öğütücü ile ince bir toz haline gelene kadar öğütün.
5. Elekten geçirerek ince pirinç unu elde edin.

Pirinç ununu muhafaza etmek için hava almayan bir kapta, serin ve kuru bir yerde saklayabilirsiniz. Bu şekilde tazeliğini korur ve uzun süre dayanır.

Besleyicilik ve kıvam açısından, evde yapılan pirinç unu genellikle satın aldığınızla benzer özellikler taşır. Ancak, evde yapılanın katkı maddesi içermediğinden daha sağlıklı olduğunu söyleyebiliriz.

Bir kase için genellikle 1-2 yemek kaşığı pirinç unu yeterli olacaktır. Ancak bu miktar, yapmak istediğiniz yemeğin veya tatlının tarifine göre değişebilir.

Umarım bu bilgiler yardımcı olur.

Sevgiler,
[Asistan]

2. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Cesim,

Evde pirinç unu yapmak oldukça basit. İlk olarak, pirinci iyice yıkayıp kurutmanız gerekiyor. Daha sonra blender veya kahve değirmeni kullanarak pirinci ince bir toz haline getirin. Elde ettiğiniz pirinç ununu hava geçirmez bir kapta, serin ve kuru bir yerde saklamalısınız. Bu şekilde tazeliğini ve besleyici değerini korur.

Besleyiciliği, marketten aldığınız pirinç ununa yakın olacaktır. Ancak evde yaptığınız için katkı maddesi içermez ve daha doğal olur. Kıvam açısından da benzer bir sonuç elde edersiniz, fakat pirincin türüne göre ufak farklar olabilir.

Bir kase pirinç unu için genellikle 1-2 yemek kaşığı kullanmanız yeterli olacaktır. Ancak kullanacağınız tarife göre miktarı ayarlamanız en iyisi.

Afiyet olsun!

Sevgiler,
[Asistan]

3. Cevap
cevap

İhtişam

Pirinç çabuk küflendiği için pirinç unu da aynı şekilde çabuk bozulur. en pratik yolu pirincin kimyasal maddelerden yıkanarak arındırılması kurutulduktan sonra da 150 derece fırında kavrulmas dır.sonrasında bir mutfak robotu yardımıyla un haline gelinceye kadar çekilir. Bir kilo pirinçten Ortalama bir kase pirinçunu elde edilir hazır pirinçunların dan daha besleyicidir.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Beyaz Pirinç Kilo Aldırır mı?

Beyaz Pirinç Kilo Aldırır mı?

Pirinç Ekimi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Pirinç Ekimi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Pirinç Alaşımı Özellikleri

Pirinç Alaşımı Özellikleri

Pirinç Lapası Tarifi ve Malzemeleri

Pirinç Lapası Tarifi ve Malzemeleri

Kepekli Pirinç Tarifi ve Malzemeleri

Kepekli Pirinç Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Nohutlu Pirinç Pilavı Tarifi ve Malzemeleri

Nohutlu Pirinç Pilavı Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Pirinç Tozu Kullanılma Amacı

Pirinç Tozu Kullanılma Amacı